warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/vhosts/glencoenews.com/httpdocs/../ad_/ad_cache_.inc) is not within the allowed path(s): (/var/www/vhosts/glencoenews.com/httpdocs/:/tmp/) in /var/www/vhosts/glencoenews.com/httpdocs/sites/all/modules/ad/adserve.inc on line 160.

4-H’ers earn ribbons, awards at state fair livestock show

A large number of McLeod County 4-H’ers earned ribbons and awards for their livestock and animal projects at the recent Minnesota State Fair. They include:
— Cody Andersen, swine, crossbred March gilt, purple.
— Emily Andersen, dairy, registered Holstein cow, 5 years and older, purple.
— Mackenzie Bayerl, registered or grade senior meat breeding doe, blue.
— Randilynn Becker, beef, heifer calf, red.
— Eddie Becker, dairy goat, Nigerian Dwarf, purebred or American, milking doe, 5 years and older, reserve champion; and dairy goat showmanship, blue.
— Emma Becker, dairy goat, Nigerian Dwarf, purebred or American, senior doe kid, blue; and dairy goat, showmanship, blue.
— Jack Becker, dairy market goat, altered male, blue.
— Orion Blasen, chickens, egg production, brown egg layers, red.
— Matthew Dahlke, beef steer, slick, shorn, red; and individual demonstration, livestock weekend, blue.
— Kianna Dolezal, rabbit, Californian, junior doe, red.
— Benjamin Donnay, dairy, registered Red and White fall calf, grand champion; and dairy showmanship, intermediate division, reserve champion.
— Rebecca Fasching, dairy, Guernsey, registered and grade junior yearling, blue.
— Gregor Fraser, ducks, bantam breeding pen, grand champion; and ducks, showmanship, advanced showmanship winner.
— Emma Friauf, dairy, total merit registered Holstein cow, reserve champion; dairy, registered Holstein 3-year-old cow, purple; dairy interview, winner; dairy showmanship, reserve champion; dairy judging senior cost, top reasons team, 10th.
— Justin Frick, meat goat, altered male, blue; and meat market goat, showmanship, grand champion.
— Becca Green, dairy goat, recorded grade, dry yearling doe, blue; and dairy goat showmanship, purple.
— Kiara Hahn, rabbit, mini lop, senior doe, blue.
— Riley Hahn, rabbit, mini lop, senior doe, blue.
— Garrett Jensen, beef, steer, slick-shorn, blue.
— Hayden Jensen, market barrow, spot, registered class 4, blue.
— Grace Jeurissen, beef, Shorthorn registered summer yearling, blue.
— Ethan Kaufmann, sheep, market lamb, Blackface, blue.
— Jacob Kaufmann, beef, commercial fall calf, purple.
— Elizabeth Krienke, science of animals, blue.
— Cody Kurth, market barrow, crossbred, red.
— Nicholas Lange, beef, steer, crossbred and other breeds, purple.
— Cullin Lickfelt, dairy, Holstein grade junior 2-year-old, blue.
— Kiley Lickfelt, swine, market barrow, spot, blue.
— Toby Mohs, dairy, Jersey registered and grade winter calf, purple.
— Dayne Morton, livestock auction, participation; sheep, market lamb, Blackface, purple; and sheep showmanship, call back.
— Donnae Morton, sheep showmanship, call back; and sheep, Wether dams, White and Speckle Face yearling ewe, blue.
— Drayden Morton, sheep, market lamb, Blackface, purple.
— Zachary Rademacher, chickens, bantam breeding pen, reserve champion.
— Abby Reiner, beef, Black Angus registered spring calf, blue.
— Ashley Reiner, beef, cow and calf, registered Black Angus, blue.
— Jesse Reiner, sheep, market lamb, Speckle Face, blue.
— Kyle Rickeman, sheep, market lamb, Blackface, purple.
— Zoe Ruschmeier, beef, Shorthorn Plus, registered summer yearling, blue.
— Montana Sanchez, beef, Shorthorn Plus, registered summer yearling, blue.
— Cory Schmidt, dairy, Holstein registered, spring junior yearling, purple; dairy showmanship, grand champion; and dairy judging senior contest, top reasons teams, 10th.
— Mckenzie Swanson, dairy Red and White junior yearling, purple; dairy interview, winner; dairy showcase, 18th; and dairy judging senior contest, top reasons team, 10th.
— Sierra Swanson, dairy, Brown Swiss registered and grade, aged cow, 5 years and older, grand champion; dairy showcase, 22nd; and dairy judging senior contest, top reasons team, 10th.
— Jacob VonBerge, dairy goat, Alpine, purebred or registered, milking doe, 5 years or older, blue; and dairy goat showmanship, purple.
— Kyle Wanous, beef steer, Shorthorn Plus, registered, red.
— Zachary Wanous, beef steer, Shorthorn Plus, registered, red.
— Emily Ward, beef, Shorthorn Plus, registered summer yearling, blue.
— Kayla Weinzierl, beef, commercial junior yearling, red.
— Allison Wright, Holstein grade fall calf, purple.
— Breanna Wright, swine, market gilt, blue.